0 0,00 

História pletenín

3. novembra 2023 0 Comments

História pletenín

Poďme si povedať viac o histórii tohto remesla, ktoré nás sprevádza už celé stáročia. Vedeli ste, že prvou pleteninou boli ponožky? Objavili ich archeológovia už v egyptských hrobkách.

Pleteniny zohrali kľúčovú úlohu aj v histórii vojny. Počas obidvoch svetových vojen civilisti plietli ponožky šály a svetre pre vojakov na fronte, aby im dodali trošku pohodlia a ochránili ich pred chladom. Dokonca aj slávny cardigan bol pomenovaný po istom plukovníkovi Lordovi Cardiganovi, ktorý takéto svetre počas vojny nosil.

V 18. a 19. storočí priemyselná revolúcia priniesla pletacie stroje, čím sa začala masívna produkcia svetrov. Nosili ich však prevažne páni a to na šport ako kriket, lyžovanie golf alebo jachting. Až Coco Chanel preniesla svetre z pánskeho šatníka do toho dámskeho. A preslávila ich najmä tým, že ich sama nosila.

Po druhej svetovej vojne nastal doslova svetrový boom. Vznikali nové druhy pletenín a farieb. Na trh prichádzali nové značky, svetre s výšivkami aj nápismi. V 20. storočí sa svetre stali módnym symbolom, ktorý v sebe spájal štýl a pohodlie.

Dnes sú svetre neoddeliteľnou súčasťou našich šatníkov, pletú sa z rôznych materiálov v rôznych štýloch a vzoroch. Prispôsobujú sa meniacim módnym trendom a sú našim teplým a pohodlným spoločníkom počas chladných dní.

Pleteniny sú aj neoddeliteľnou súčasťou našej Messy Brassy. Nájdete u nás pletené svetre detské aj dámske, pletené čiapky, nákrčníky, rukavice a mnohé ďalšie krásne pletené vecičky.

 

Autorka článku: Lucia Jarábková

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

15% zľava s kódom HURAPRAZDNINY na kategóriu Plavky a letné doplnky

X
Gratulujeme!

Získali ste zľavu 10%
na prvý nákup!

Skontrolujte prosím vašu e-mailovú schránku.

P.S. Ak nemôžete nájsť e-mail, pozrite Reklamný alebo Spam priečinok.

Gratulujeme

Získali ste zľavu 10%
na prvý nákup!

Skontrolujte prosím vašu e-mailovú schránku.

P.S. Ak nemôžete nájsť e-mail, pozrite Reklamný alebo Spam priečinok.